Iza Kin - zumba to moja pasja
Iza Kin - zumba to moja pasja

Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się zajęcia Zumby. Taniec i żywiołowa muzyka opanowały grafiki klubów fitness. O fenomenie Zumby w Polsce rozmawiamy z Izabelą Kin

 

 Co Cię skłoniło, by zrobić kurs instruktora zumby?

Zaczęło się niewinnie, od przypadkowej lekcji Zumba, poszłyśmy z koleżanką w Waszyngtonie DC. Szczerze,  to jako instruktorka aerobiku, przyzwyczajona do jednej choreografii nauczanej sukcesywnie, myślałam, że prowadząca jest nieprzygotowana dlatego zmienia piosenki i tańczy co chwilę inne kroki. Nie załapałam konceptu, ale zakochałam się w muzyce i ruchach. Zwłaszcza pamiętam jak ćwiczyłam ruchy w domu przed lusterkiem już po tych pierwszych zajęciach, po prostu bardzo mi się podobały. Nie ukrywam, iż wyglądało to zabawnie.

W niedługim czasie przeprowadziłam się na Florydę i już w pierwszym tygodniu zapisałam się na szkolenie. Zumba Fitness ma świetny program wspierający ZIN (Zumba Instructor Network) zapewniający, m.in. muzykę i choreografię, na który zapisałam się podczas szkolenia. Umożliwiło mi to przygotowanie i szybki start jako instruktor. Chciałam spróbować, a potem nic już nie mogło mnie powstrzymać :)

Zumba to niesamowicie energiczne zajęcia. Skąd pomysł?

Zabawnie to zabrzmi, ale tu znowu stało się to za sprawą małego przypadku. Pewnego dnia przybywszy do klubu w zamiarze prowadzenia zajęć z aerobiku,  Alberto Perez zorientował się, iż nie ma przy sobie muzyki specjalnie przygotowanej na zajęcia. Skorzystał więc z muzyki, którą miał w samochodzie, ulubioną muzykę latynoską, którą słuchał na codzień i improwizując poprowadził zajęcia. Reakcja uczestników była totalnie niespodziewana, świetnie się bawili, a atmosfer była na tyle szalona, że klienci z siłowni zaczęli przyłączać się do zajęć. Alberto Perez „BETO” postanowił prowadzić zajęcia w takiej formie w Kolumbii, gdzie spotkały się one z ogromny sukcesem. W 2000 roku wyjechał do USA z zamiarem prezentacji swej autorskiej formy. W 2001 pierwszym udało mu się założyć tam firmę promującą jego koncept i nazwano ją Zumba Fitness, a program zyskał miano Zumba.

Jak Ci się wydaje, na czym polega fenomen zumby?

Przede wszystkim świetna zabawa i prostota. Każdy może dołączyć do zajęć Zumba, niezależnie od wieku, poziomu fitness, doświadczenia w tańcu, czy innych podobnych uwarunkowań, gdyż wszelkie wykonywane ruchy, intensywność oraz tempo można dostosować do własnych indywidualnych predyspozycji i potrzeb. Bardzo prosty przykład, powtarzam to wszystkim nowym klientom, jeśli nogi nie idą w parze z rękoma, wybierz jedno z dwóch, jeśli za duża prędkość lub intensywność, wykonaj mniejsze ruchy lub nie wykonuj podskoków, najważniejsze, abyście czuli się komfortowo, byli sobą i świetnie się bawili.

Niezmiernie ważnym elementem jest muzyka, która powoduje, iż uczestnicy całkowicie zapominają o wszystkim co się dzieje poza salą, totalnie się odstresowują i oddają zabawie. Co najważniejsze nigdy im się to nie nudzi, gdyż jest ogromna różnorodność rytmów, rodzajów i stylów muzyki, a muzyka się ciągle rozwija, więc Zumba wraz z nią.

Możesz opowiedzieć, jak wyglądają zajęcia Zumba?

Zaczynamy nieodzwonie od rozgrzewki, tak aby sukcesywnie przygotować organizmy naszych uczestników do wysiłku. Następnie w części głównej przewijają się różnorodne rytmy i towarzyszące im proste układy o zmiennej intensywności, tempie, stylu. Na koniec oczywiście wyciszenie i streching.

Jak oceniasz zainteresowanie zajęciami tego typu w Polsce?

Zainteresowanie na całym świecie, w tym również w Polsce jest ogromne. Oczywiście w niektórych regionach mniejsze, w innych większe, gdyż przede wszystkim ludzie muszą o tym najpierw usłyszeć, aby móc spróbować.

Aktualnie jeśli byśmy wzięli pod lupę większość klubów fitness, to nietrudno byłoby zauważyć, iż sala na zajęciach Zumby pęka w szwach, a częstotliwość zajęć w grafikach wzrasta. Bardzo pozytywne jest to, że coraz więcej osób, które nie były dotychczas aktywne zaczyna uprawiać Zumbę i zmieniać pozytywnie swój tryb życia.

Ile czasu potrzebujesz na przygotowanie nowej choreografii? Skąd czerpiesz inspirację i pomysły?

Hmm nie wiem czy powinnam to zdradzać?! ;) Żartuję! To jest kolejny fenomen, że Zumba jednoczy nie tylko klientów, ale również instruktorów, gdyż wszyscy się uzupełniamy. Nie oszukujmy się, iż jest możliwym być Super człowiekiem, który może wymyślić wszystko. Uczymy się od siebie nawzajem, dzielimy pomysły muzyczne, choreograficzne, itp.

Moja własna inspiracja bardzo często pochodzi z muzyki. Po prostu idę do swojego garażu z wielkim lustrem, puszczam głośno muzykę, która jest moim asystentem i wymyślam. Najważniejsze jest dla mnie poczuć ruch, nawet jeśli wygląda śmiesznie na początku, potem pracuje nad jego wyglądem. Czasami idzie mi szybko, ale często się to przedłuża, a nawet w niektórych dniach brak inspiracji i pomysłowości nie pozwala mi na ukończenie choreografii. Ciężko mi określić dokładnie czas, gdyż zazwyczaj nie pracuje nad jedną piosenką w jednym czasie.

Na swoje zajęcia wykorzystuję również inspirację z płyt, które otrzymujemy z programu ZIN do Zumba Fitness. Są one niezastąpione, gdyż muzyka bardzo często jest przygotowana specjalnie na potrzeby Zumby, po prostu fenomenalna. W tym przypadku również oszczędzam czas, gdyż nauczenie się układu może potrwać nawet tylko 20 min.

Każdy może ćwiczyć zumbę? Niezależnie od tego, że nigdy nie miał nic wspólnego z tańcem?

Oczywiście, że tak. Po części wspomniałam już o tym wcześniej, że najważniejsze to być sobą i czuć się komfortowo. W Zumbie nie wyznacznika typu źle lub dobrze. Każdy robi tak jak umie.

Na świecie Zumba bardzo szybko zyskała uznanie. Stała się pewnego rodzaju stylem życia. Wydawany jest magazyn o Zumbie Z-life, można kupić płyty z muzyką, specjalne firmowane jej logiem ubrania, czy i w Polsce możemy spodziewać się takiego szału na jej punkcie?

Myślę, że ten szał już powoli się zaczyna, w niektórych miastach postęp jest już widoczny, a niektóre potrzebują trochę więcej czasu na przełamanie się, otwarcie się.
Do wielu miejsc w Polsce Zumba jeszcze nie dotarła i potrzeba trochę czasu, aby wszyscy dowiedzieli się co to jest Zumba.
Jeśli chodzi o ciuszki, to są niesamowite, bardzo wesołe, kolorowe i wygodne, na dodatek świetnie się w nich wygląda :) Przyznam się, iż sama noszę je nie tylko na zajęcia?! Zapraszam do sprawdzenia nowej kolekcji na www.zumbapolska.pl.

Możesz powiedzieć, że zumba to Twoja pasja?

Ze 100% zapewnieniem, w przeciwnym razie ciężko byłoby się temu poświęcić :) Nie chodzi tu tylko o spełnianie się jako choreograf, czy instruktor, bardzo mnie motywuje i cieszy radość oraz zadowolenie innych ludzi. Pozytywizm, który czerpiemy z zajęć Zumba ma ogromny wpływ na nasze życie codzienne i współpracę w innych dziedzinach życia.

Podobno zumba uzależnia. Zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

Tak, znam już tysiące takich przypadków. Jest to jednak nałóg w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Jednym spoza wielu przemawiających za tym aspektów jest systematyczność treningu. Każdy trener pewnie się zgodzi, że stoi to za sukcesem i efektywnością jakiejkolwiek aktywności, i że motywacja odgrywa niezmierną rolę. Na Zumbę wracamy, bo świetnie się bawimy, wręcz nie możemy się doczekać kolejnych zajęć.

Poza tym jest to świetne lekarstwo na wszelkie dolegliwości … uśmiech gwarantowany!

Rozmawiala: Ola Kacprowicz
 

Iza Kin - zumba to moja pasja kalendarz imprez zumba

ZAREJESTRUJ | [PRZYPOMNIJ HASŁO]
E-MAIL
HASŁO

fit.pl


Polecamy


Projekt i wykonanie: strony internetowe radom