W krainie zumby - artykuł z portalu www.milionkobiet.pl
W krainie zumby - artykuł z portalu www.milionkobiet.pl

Raz, dwa, trzy… Zaczynamy! Zumba jest od pewnego czasu hitem klubów fitness i szkół tańca. Energetyczna muzyka, proste układy choreograficzne i dynamiczne tempo. Zajęcia z zumby to nie tylko niezawodny sposób na poprawę nastroju, ale także rewelacyjny sposób na pozbycie się zbędnego tłuszczyku

 

Zumba narodziła się w Kolumbii w latach 90. Ta innowacyjna forma ruchu powstała przez przypadek. Pewnego dnia tancerz i choreograf Alberto "Beto" Perez zapomniał kaset z tradycyjną muzyką do aerobicu. Niewiele myśląc, pobiegł do samochodu i poprowadził zajęcia w rytmie latynoskich przebojów, których słuchał podczas jazdy.

Spotkało się to z dużym entuzjazmem kursantów, dlatego Perez postanowił skupić się na rozwoju zumby. Dla tancerza i utworzonego przez niego stylu przełomowa okazała się podróż do Stanów Zjednoczonych. Na początek wraz ze swoimi wspólnikami zarejestrował słowo "zumba". Następnie ruszył z promocją tej nowej formy ruchu.

Zgodnie z opracowanym przez Pereza programem, jest kilka rodzajów zajęć zumby:

zumba w tradycyjnej formie stworzonej przez Alberto Pereza
zumba gold – dla osób starszych, ale w zajęciach z powodzeniem mogą brać udział również początkujący, układy choerograficzne nie są tak skomplikowane jak w zwykłej zumbie
zumba toning – nieco wolniejsza od tradycyjnej formy, nastawiona przede wszystkim na rzeźbę i kształtowanie mięśni, podczas zajęć mogą być wykorzystywane ciężarki lub hantle
zumba toning gold – czyli zumba "kształtująca" mięśnie, ale w wersji dla starszych i początkujących
aqua zumba – czyli wersja "basenowa", innymi słowy – w latynoskie rytmy wplecione są elementy aqua aerobicu
zumbatomic – zumba w wersji dla dzieci
zumba w formie treningu obwodowego – to połączenie aerobicu, intensywnych ćwiczeń siłowych i latynoskich rytmów, zajęcia są krótsze od tradycyjnych i trwają 30 minut

Latynoskie rytmy w Polsce

Zumba to idealna rozrywka na depresyjne, jesienne wieczory. Już po kilku minutach tych intensywnych zajęć odkryjesz w sobie nieskończone pokłady energii i chęć do działania. Zumba to połączenie elementów fitnessu i różnych stylów tańca. I tak na zajęciach będziesz mogła ćwiczyć w rytmie merengue, salsy, cumbii czy samby.

Instruktorzy uczą kursantów prostych choreografii w rytm bardzo dynamicznej i rytmicznej muzyki. Dzięki temu zajęcia bardziej przypominają latynoską imprezę niż tradycyjny fitness. W lekcjach zumby może brać udział każdy – niezależnie od wieku, kondycji czy umiejętności. Co więcej – do uprawiania tej formy ruchu nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczą bawełniany top, luźne spodnie i wygodne buty – takie jak do tańca lub fitnessu. Na zajęcia trzeba obowiązkowo zabrać butelkę wody lub napoju izotonicznego. Wykonywane ćwiczenia są bardzo intensywne – łatwo więc o odwodnienie.

Lekcje zumby rozpoczynają się od rozgrzewki, która ma za zadanie przygotować ciało do szybkich i intensywnych ruchów. Większą część zajęć stanowi nauka układów choreograficznych. Są one na tyle proste, że kursanci zamiast skupiać się na wykonywaniu poszczególnych elementów, czerpią z zajęć wiele frajdy. Na koniec – tradycyjne rozciąganie.

60 – minutowa lekcja zumby to nic innego jak intensywny trening cardio, w który wplecione są ćwiczenia kształtujące sylwetkę. Podczas jednych zajęć można spalić kilkaset kalorii. Ten trening jest szczególnie korzystny dla nóg, pośladków ramion i brzucha. Uczestniczenie w zajęciach korzystnie wpływa również na nasze serce. Warto pamiętać, że zumba ma często charakter interwału. Oznacza to, że na zmianę wykonywane są ćwiczenia o wysokiej i niskiej intensywności, co zdecydowanie pomaga w pozbyciu się zbędnego tłuszczyku.

Cały świat chodzi na zumbę!

Strona zumba.com informuje, że co tydzień w ponad 125 krajach świata ponad 12 milionów osób bierze udział w zajęciach zumby. Popularność tej formy zajęć w Polsce jest bardzo duża. Wiele szkół, oprócz standardowych zajęć, organizuje weekendowe maratony zumby albo wyjazdy wakacyjne.

Jest jeszcze jeden element odróżniający zumbę od innych form ruchu. W tym przypadku bardzo liczy się atmosfera. Na tych zajęciach każdy uczestnik ma czuć się dobrze i komfortowo bez względu na poziom sprawności. Udział w treningu ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Dlatego nie ma czasu do stracenia – już dziś warto dołączyć do "zumbowych" maniaków i nauczyć się czerpać pozytywną energię z tej formy zajęć.

Tekst: Ela Kowalska
Źródło: MilionKobiet.pl

 

W krainie zumby - artykuł z portalu www.milionkobiet.pl kalendarz imprez zumba

ZAREJESTRUJ | [PRZYPOMNIJ HASŁO]
E-MAIL
HASŁO

fit.pl


Polecamy


Projekt i wykonanie: strony internetowe radom